موزه تاریخ ملی باکو ارمنستان و صربستان

بازی آنلاین

بازی های آنلاین فلش پیچک

صفحه اصلی ماجراجویی اکشن ورزشی کودکان سرعت تفننی بازی فکری استراتژیک

لیست بازی ها
آخرین تبلیغات رپورتاژ


موزه تاریخ ملی باکو ارمنستان و صربستان

موزه تاریخی ارمنستان و صربستان

موزه تاریخ ملی ارمنستان

موزه تاریخ ملی ارمنستان از مهمترین و غنی ترین موزه های ارمنستان می باشد که در میدان جمهوری ایروان واقع شده است.

این موزه شامل بخش های: باستان شناسی، سکه شناسی، قوم شناسی و تاریخ معاصر می باشد.

این موزه در ۹ سپتامبر ۱۹۱۹ توسط پارلمان، قانون شماره ۴۳۹ تاسیس شد و موزه – کتابخانه قوم نگاری – انسان شناسی نام گرفت و اولین مدیر آن یرواند لایان بود و از ۲۰ آگوست ۱۹۲۱ دریافت بازدیدکننده آغاز شد. سفر باتو این مطلب را گردآوری کرده است.

این موزه بارها تغییر نام داد، در سال ۱۹۲۲ موزه دولت مرکزی ارمنستان ، در سال ۱۹۳۱ موزه تاریخ ی فرهنگی،در سال ۱۹۳۵ موزه تاریخ ی،در سال ۱۹۶۲ تاریخ موزه ایالتی ارمنستان و در سال ۲۰۰۳ به موزه تاریخ ملی ارمنستان تغییر نام داد. موزه تاریخ ملی ارمنستان حدود ۴۰۰۰۰۰ اثر مکشوفه ار ارتفاعات ارمنستان از دوران های پیش از تاریخ، نوسنگی، مس سنگی، مفرغ، اورارتو، هخامنشی، هلنی، قرون وسطی و معاصر را به معرض نمایش گذاشته است. این ۴۰۰۰۰۰ شی در بخشهای زیر نمایش داده شده است:باستان شناسی ۳۵٪ ،مردم نگاری۸٪، سکه شناسی۴۵٪، و اسناد و مدارک ۱۲٪.

آثار نشان دهنده ارتباط فرهنگی با اقوام آسیای شرقی ماند مصر، میتانی، پادشاهی هیتی، ایران، پادشاهی سلوکی، رم و امپراطوری بیزانس می باشند. برخی از آثار نمایش داده شده در موزه مانند:آثار میراث فرهنگی و تاریخی اورارتو، حکومت ارمنستان قدرتمند در شرق باستان مثل کتیبه استثنایی به خط میخی،مجسمه برنزی، دیوارهای نقاشی، سرامیک نقاشی شده، اسلحه و سلاح های تزئین شده، نمونه های منحصر بفرد از طلا ونقره و استخوان که ازکاوشهای کارمیربلور مربوط به دوران پادشاهی آرگیشتی بدست آمده است. تور ارمنستان لحظه آخری و ارزان را از دست ندهید.

همچنین یک مجموعه عظیم و استثنایی برنز مربوط به دوران پیش از میلاد مسیح که متعلق به وزارت خزانه داری جهان است از شاهکارهای این موزه است.

۲ کتیبه به خط میخی از سال ۷۸۲پ.م درمورد شکل گیری شهر اربونی توسط آرگیشتی پادشاه اورارتو، کلکسیون مدارک قدیمی تاریخ حمل ونقل قرن ۱۴-۱۵ پیش از میلاد، ارابه های چوبی دست ساز و دیگر مدل های مینیاتوریشان.

آثار باارزش دوران هلنیستی در ارمنستان مانند: مجسمه ها،جزئیات معماری، جواهرات و سفال که از کاوش محوطه های گارنی، آرتاشات و اوشاکان بدست آمده اند.

و همچنین آثار دوران فرهنگ مسیحی مانند: معماری،مجسمه و سرامیک منحصر بفرد که از کاوشهای قلعه آمبرد شهرهای دوین و آنی بدست آمده اند ازآثار نمایش داده شده در موزه تاریخ ملی رامنستان می باشند.

در تور ارمنستان و در این موزه نیز مانند سایر موزه های جهان نمایشگاهی موقت برگزار می شود.

موزه ی ملی تاریخ آذربایجان

موزه ملی تاریخ آذربایجان بزرگترین موزه ی آذربایجان می باشد که در سال ۱۹۲۰ تاسیس شده است و محل اقامت خصوصی فردی به نام حاجی زین العابدین تقی اف ، نجیب زاده ی نیکوکار و معروف بود. این موزه ی باشکوه در شهر باکو قرار دارد. تقی اف سرمایه دار نیکوکار و اهل فرهنگ آذربایجانی بوده و چندین مدرسه و روزنامه در آذربایجان تاسیس کرده است. این موزه تاریخ و فرهنگ آذربایجان را در چند گالری مختلف نشان می دهد و دارای بیش از ۲۰۰۰ نوع نمایشگاه به شرح: بخش تاریخ مدرن، بخش مردم نگاری، گروه تاریخ باستان و قرون وسطی جمهوری آذربایجان، بخش گردش علمی، آزمایشگاه برای بازسازی موزه، صندوق سکه شناسی: شامل مجموعه‌ای از یوگنی پاخوموف و گروه طراحی هنرمی باشد، حتی اطراف آن بیش از ۶۰۰۰ مواد صنایع دستی، وجود دارد. ساختمان و طراحی موزه بسیار دیدنی می باشد و برای علاقه مندان به تاریخ می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

موزه ملی صربستان

موزه ملی صربستان (National Museum of Serbia) بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین موزه در صربستان و یوگسلاوی سابق است. این موزه در منطقه‌ی مرکزی بلگراد قرار دارد. نمای اصلی آن در میدان جمهوری قرار دارد. موزه در سال ۱۸۴۴ ساخته شده است و از زمان تاسیس‌اش تا به امروز روزبه‌روز در حال گسترش آثار بوده است. امروزه بیش از ۴۰۰ هزار شی از جمله آثاری از سایر کشورها در این موزه به نمایش درآمده است.

موزه ملی وان

اولین قدم ها برای ساخت یک موزه در استان وان در سال 1932 همزمان با کشف لوح هایی خط میخی که تاریخ فرهنگی طولانی و بسیار غنی وان را در بر می گرفتند، برداشته شد. البته احساس نیاز برای مکانی مناسب جهت نگهداری از سنگ قبره های متعلق به آق قویونلو (Akkoyunlu) و قره قویونلو (Karakoyunlu) در شکل گیری این موزه بی تاثیر نبود. موزه ای که در ابتدا به عنوان یک انبار ساخته شد اما بعدها به دلیل پیشرفت و افزایش اقلام ارزشمند در آن در سال 1945 به دفتر موزه و در سال 1972 به مقام مدیریت موزه ها ارتقا یافت، پیشرفتی که با عوض شدن ساختمان آن همراه بود. موزه وان امروزه بیشتر اهمیت و ارزشش را مدیون مجموعه ای غنی از اقلام اوراتوهاست، مجموعه ای بزرگ که در سال های هزاره اول توسط تمدنی برتر در آناتولی شرقی جمع آوری شد. این موزه دارای دو سالن می باشد، سالن هایی بی نظیر که آیتم های باستان شناسی و قوم نگاری را به نمایش می گذارند.

بیشتر بخوانید: تورصربستان

در سالن باستان شناسی اقلامی نظر ابزار ابسیدین و ابزار استخوانی مکشوفه در طی کاوش های مناطق کیزدامی (Kızdamı)، تیلکی تپه (Tilki Tepe) و سرامیک های متعلق به هزاره سوم و نمونه هایی از سرامیک های طراحی و نقاشی شده مربوط به هزاره دوم یافت می شود. بسیاری از اقلام متعلق به اوایل عصر آهن و نمونه های بی نظیر دوران اوراتوها در گورستان ارنیس (Ernis Necropolis) و توپراق قلعه در شهر وان و همچنین از چاوش تپه در منطقه گورپینار کشف شده اند. مناطقی که همگی جزو سکونت گاه های بشری مهم دوران اوراتوها به شمار می رفتند. اقلامی که می توان از آنها به عنوان شاهدی بر تبحر مردم آن زمان در کار سنگ، استخوان و فلز تراشی نام برد. در سالن قوم نگاری آن گلیم های حکاری (Hakkari kilims)، کمربندهای نقره ای سبک وانی، زیورآلات سر، جعبه های تنباکو و همچنین نسخه های خطی و سکه هایی مربوط به دوران مختلف نگهداری می شود. از دیگر بخش های این موزه می توان به بخش شرقی آن اشاره کرد، بخشی بسیار محبوب در میان بازدیدکنندگان که زیاد مورد توجه آنها قرار می گیرد. در باغ موزه ویکتوری استلا (victory stellae) همراه با چهار بخش امدادی خدای اوراتوها نیز به چشم می خورد. سنگ قبرهایی با ظاهر شبیه به قوچ و گوسفند و متعلق به دوران آق قویونلو و قره قویونلو و سنگ قبرهایی مربوط به دوران سلجوقیان نیز در باغ این موزه نمایش داده می شود. به طور کلی موزه وان 33749 اقلام و آیتم را در دل خود جای داده که از بین آنها 14568 عدد متعلق به بخش باستان شناسی و 920 عدد متعلق به قوم نگاری است. از دیگر آیتم های موزه می توان به 17806 سکه، 3 لوح، 338 مهر و 114 نسخ خطی اشاره کرد.


بازی های آنلاین محبوب